kocioł, piec, program czyste powietrze, montaż, hydraulika, urządzenie na dotacje, źródło ciepła, nowoczesny, ekologiczny, 5 klasy, kotły na paliwo stałe, kotły na pellet, pellet, zgazowujący drewno, piec na węgiel, piec na drewno, zasypowy, kotły centralnego ogrzewania, piece z podajnikiem, kotły z certyfikatem Ecodesign, piece c.o., ręczny zasyp, bufory ciepła, dofinansowanie, producent kotłów, gwarancja jakości, tradycyjny,

Czyste Powietrze

Program
„Czyste Powietrze” 2024
warunki, wniosek, dofinansowanie

Już teraz właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z programu „Czyste Powietrze”.

Nabór wniosków na rok 2024 właśnie ruszył. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać wsparcie finansowe. Informujemy, jak złożyć wniosek i co może stać się kosztem kwalifikowanym tej bezzwrotnej dotacji a także jaki kocioł 5 klasy wybrać.

„Czyste Powietrze” — podstawowe informacje o rządowym programie antysmogowym

Rządowy program antysmogowy pod hasłem „Czyste Powietrze” został wprowadzony w 2018 roku i trwa do dziś, choć jego forma wciąż ewoluuje. Szacuje się, że dzięki niemu do 2029 roku Polska skutecznie zmniejszy emisję szkodliwych związków i tym samym dopasuje się do ogólnych standardów europejskich. Największą zaletą tego programu jest możliwość uzyskania bezzwrotnej dotacji na wymianę źródła ciepła lub termomodernizację obiektu mieszkalnego. Jak się okazuje właściciele budynków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych chętnie z tej pomocy korzystają.

Aby ułatwić Polakom korzystanie z programu Czyste Powietrze na terenie całego kraju — głównie w urzędach gminnych i miejskich — powstało około 2 000 punktów, w których można uzyskać rzetelne informacje na temat dofinansowania, a także otrzymać pomoc w złożeniu wniosku.

Do kogo jest skierowany program „Czyste Powietrze”?

Program rządowy, którego głównym celem jest poprawa jakości powietrza na terenie naszego kraju, to ukłon w stronę osób, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych. Warunkiem skorzystania z pomocy jest posiadanie wyodrębnionej księgi wieczystej.

Program jest ułożony w taki sposób, by beneficjenci z najniższym dochodem w gospodarstwie otrzymywali największe wsparcie, więc ci, którzy mają nieco lepszą sytuację finansową, mogą ubiegać się o niższą kwotę dofinansowania.

Finalnie w 2024 roku osoby fizyczne mogą otrzymać:

podstawowe dofinansowanie z pierwszej części projektu, gdy Twoje roczne zarobki nie przekraczają 135 000 zł możesz otrzymać do 66 000zł
podwyższone dofinansowanie, czyli część druga programu, gdy miesięczne zarobki w przeliczeniu na osobę nie przekraczają 1894 zł w gospodarstwach kilkuosobowych, a 2651 zł w gospodarstwach jednoosobowych. Na tym etapie możesz otrzymać do 99 000zł
najwyższy poziom dofinansowania, czyli część trzecia programu — miesięczne zarobki w gospodarstwie nie przekraczają 1 090 zł miesięczne w gospodarstwach wieloosobowych lub 1526 zł, w gospodarstwach jednoosobowych. Przy najwyższym poziomie dofinansowania przysługuje dotacja do 135 000 zł z kompleksową termomodernizacją.
Warto również wiedzieć, że pieniądze z dofinansowania mogą pokryć także koszt audytu energetycznego. Na ten cel można ubiegać się maksymalnie o kwotę 1200 zł, jednak wykonanie audytu nie jest obowiązkowe przy wymianie pieca.

Rodzaje dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze

W 2024 rządzący przygotowali dla beneficjentów poniższe formy wsparcia, które ułatwią dostosowanie budynków mieszkalnych do wymaganych norm pod względem emisji spalin:

Dotacja – cała suma dofinansowania zostaje wypłacona po zrealizowaniu części lub całości inwestycji.
Dotacja z PREFINANSOWANIEM — ta forma umożliwia wypłatę pierwszej transzy świadczenia przed realizacją inwestycji oraz drugą po jej zakończeniu. Z tej opcji możesz skorzystać nawiązując współpracę z firmą BAT-GAZ. Dopasujemy kocioł do Twoich potrzeb, pomożemy nawiązać współpracę ze specjalistą od pisania wniosków, a piec otrzymasz jeszcze przed wypłatą drugiej transzy z programu Czyste Powietrze.
Dofinansowanie na pokrycie części kredytu — wypłacone świadczenie ma zrekompensować beneficjentom część wydanej kwoty przeznaczonej na termomodernizację budynku lub wymianę źródła ciepła, która została pożyczona od placówki bankowej. Taka pomoc jest możliwa wtedy, gdy kredyt został udzielony przez placówkę partnerską programu Czyste Powietrze.

Zakup kotła 5 klasy z dofinansowaniem krok po kroku

Jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania, poniższa instrukcja pomoże pozyskać dotację na zakup nowego źródła ciepła.

Przeanalizuj dochód swojego gospodarstwa i dopasuj formę dofinansowania do indywidualnych potrzeb i możliwości.
Skorzystaj z pomocy partnerów BAT-GAZu w napisaniu wniosku o dofinansowanie.
Określ zakres planowanych prac. Możesz w tym czasie skorzystać z wykonania dobrowolnego audytu energetycznego, który pomoże Ci szczegółowo określić koszty termomodernizacji budynku, co z optymalizuje wykorzystanie środków z dotacji.

Skompletuj niezbędne dokumenty:
- wyciąg z ksiąg wieczystych, który potwierdzi, że jesteś właścicielem budynku (w przypadku współwłasności konieczna jest pisemna zgoda współwłaścicieli),
- zaświadczenie o dochodach, które zawiera dane wnioskodawcy,
- pisemna zgoda małżonka na udział w programie i zaciągnięcie zobowiązania,
- dokument potwierdzający umowę z firmą usługową lub faktury proformy, jeśli chcesz skorzystać z dotacji z prefinansowaniem.
Wypełnij wniosek w formie papierowej lub elektronicznej. Możesz również skorzystać z pomocy współpracujących z nami firm które wypełnia wniosek za Ciebie.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji z WFOŚIGW pieniądze zostaną przekazane na konto bankowe zgodnie z wybraną formą dofinansowania.
Po zakończeniu inwestycji możesz mieć kontrolę, która zweryfikuje, że otrzymane środki zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem.

Jakie kotły spełniają wymogi programu Czyste Powietrze?

Warunkiem koniecznym do otrzymania dofinansowania jest wybór odpowiedniego kotła. W Polsce 11 października 2023 roku zaczęły obowiązywać nowe normy, które nieco ograniczyły beneficjentom wybór. Pieniądze można bowiem uzyskać jedynie na kotły, które spełniają wymogi 5 klasy i ecodesign co oznacza, że są muszą być zgodne z normą PN-EN 303-5:2021-09. Zakup źródeł ciepła, które nie spełniają tego wymogu, nie będzie finansowany z programu Czyste Powietrze. Zatem jaki kocioł wybrać?. Oszczędne i ekologiczne kotły, które spełniają wymogi obowiązujących od października 2023 norm, mogą być zasilane różnymi źródłami. Bez względu na to, czy chcesz zakupić kocioł zgazowujący drewno, czy też pellet, możesz skorzystać z pomocy państwa. Dofinansowaniem objęte są również modernizacje instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacje ciepłej wody użytkowej. Inwestycja w urządzenia najnowszej generacji minimalizuje emisję szkodliwych spalin do atmosfery, co redukuje postępowanie efektu cieplarnianego.

Oto nasze produkty, których zakup możesz sfinansować z rządowych pieniędzy:

BAT-GAZ DREWkocioł zgazowujący drewno w klasie efektywności energetycznej na poziomie A+, Jest to tradycyjny kocioł, w którym podawanie paliwa odbywa się w sposób ręczny, jednak emisja pyłów w tym modelu nie przekracza 20 mg/m3. BAT-GAZ DREW jest dostępny w 6 wariantach pod względem mocy: 8 kW, 10 kW, 15 kW, 20 kW, 25 kW, 30 kW. Proces spalania drewna w nowoczesnym kotle to ekonomiczny i ekologiczny sposób na ogrzewanie budynków w porównaniu do innych źródeł ciepła. Co więcej, na ten kocioł 5 klasy możesz otrzymać najwyższy poziom dofinansowania. Kocioł znajduję się na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (lista ZUM). Należy zaznaczy że kotły te muszą pracować z buforem ciepła o pojemności zgodnej z przepisami. Jeśli nie wiesz jakiej pojemności dobrać bufor ciepła do mocy kotła? Zobacz artykuł: Jak dobrać zbiornik buforowy do instalacji C.O.?

BAT-GAZ DREW PELLETnowoczesny, oszczędny i ekologiczny kocioł z automatycznym podajnikiem, palnikiem ze stali nierdzewnej montowanym w drzwiczkach. Pozyskuje energie z procesu spalania pelletu drzewnego. Podobnie jak poprzedni model, możesz go nabyć w jednym z 6 wariantów pod względem mocy: 8 kW, 10 kW, 15 kW, 20 kW, 25 kW, 30 kW w klasie efektywności energetycznej A+ i emisji pyłów poniżej 20 mg/m3.

BAT-GAZ BIOkolejny model nowoczesnego kotła na pellet z automatycznym podawaniem paliwa, który jest dostępny w 6 wariantach mocy. Wykorzystany w nim palnik peletowy wykonany jest ze stali nierdzewnej. Kompaktowy rozmiar sprawia, że można go ustawić nawet w niewielkich kotłowniach. Montaż zasobnika i palnika można wykonać z lewej lub prawej strony. Ten kocioł kwalifikuje się do najwyższego poziomu dofinansowania dzięki efektywności energetycznej na poziomie A+ oraz emisji spalin, która nie przekracza 20 mg/m3.

Na co jeszcze można przeznaczyć dofinansowanie z programu Czyste Powietrze?

Pieniądze pozyskane z programu Czyste Powietrze można przeznaczyć również na termomodernizację budynków mieszkalnych. Czy wiesz, co kryje się pod tym pojęciem? Termomodernizacja to nic innego jak wykonanie prac remontowych, których głównym celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną budynku.

Podsumowując, pieniądze z dofinansowania można zatem przeznaczyć na:

> unowocześnienie instalacji grzewczej tak aby spełniała aktualne wymogi,
> wymianę źródła ciepła, czyli kotła typu kopciuch na nowoczesny kocioł,
> docieplenie budynku i zlikwidowanie mostków termicznych,
> zakup oraz montaż nowych okien i drzwi zewnętrznych,
> zakup paneli fotowoltaicznych oraz montaż całej instalacji,
>pokrycie kosztów związanych z zakupem wentylacji mechanicznej, która umożliwia odzyskanie ciepła.

Współpracujemy z wieloma firmami zajmującymi się docieplaniami budynków, wymian okien i drzwi oraz szeroko rozumianą termomodernizacją budynków.

Poprawnie wypełnione wnioski należy złożyć we właściwym punkcie ze względu na miejsce zamieszkania. BAT-GAZ jako producent oraz sprzedawca nowoczesnych i ekonomicznych kotłów grzewczych pomaga w dopełnieniu formalności związanych z pozyskaniem środków z rządowego programu Czyste Powietrze. To duże ułatwienie, ponieważ wybór kotła warunkuje szereg zależności. Nasza firma w sposób profesjonalny dobierze idealne rozwiązanie dla konkretnych wymogów i potrzeb klienta. Ponadto oferujemy współpracę z naszymi partnerami, którzy kompleksowo zajmą się przygotowaniem wniosku dla Ciebie, dzięki czemu otrzymasz dotacje. Każdy nasz klient może zmniejszyć lub wyeliminować koszt wymiany źródła ciepła na takie, które jest ekologiczne i niskoemisyjne. Niestety każdy właściciel kotła niezgodnego z uchwałami antysmogowymi jest narażony na kontrole zakończone karami grzywny.

Do kiedy można korzystać z programu Czyste Powietrze?

Do kiedy można korzystać z programu Czyste Powietrze?
Ustawodawcy zaplanowali, że z programu Czyste Powietrze będzie można korzystać do końca 2029 roku, jednak ostatnie umowy będą podpisywane do 31 grudnia 2027 roku. W styczniu 2024 roku nabór został otwarty po krótkiej przerwie, co ponownie umożliwia swobodne składanie wniosków na pozyskanie dofinansowania. Pomoc z punktu widzenia właścicieli domów jednorodzinnych i wielorodzinnych jest ogromna. Warto zatem monitorować tę kwestię, by częściowo lub w całości zrekompensować koszt wymiany źródła ciepła, nowych okien lub przeprowadzenie kompletnej termomodernizacji wybranego obiektu mieszkalnego.

Gdy za kilka lat nowe normy dotyczące emisji spalin będą obowiązywać bezwzględnie na terenie całej Polski, a program Czyste Powietrze przejdzie do historii, wymiana źródła ciepła będzie musiała zostać sfinansowana z własnych środków.

Zaoszczędź swoje pieniądze, zdrowie i czas
Wsparcie państwa w postaci programu Czyste Powietrze to ogrom możliwości dla osób fizycznych, które mają trudności ze zgromadzeniem środków finansowych na wymianę kotła lub wykonanie termomodernizacji budynku mieszkalnego. Uszczelnienie budynku, wymiana źródła ciepła, okien oraz drzwi to kluczowe elementy, które wpływają na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło. Oprócz tego, że zmniejsza się koszt miesięcznych rachunków zwiększa się estetyka budynku. Przy obecnych cenach surowców, likwidacja mostków termicznych oraz wymiana kopciucha na wydajny, ekologiczny i niskoemisyjny kocioł można znacznie obniżyć koszt sezonowego ogrzewania. Warto pamiętać ,że głównym założeniem programu jest wspólny komfort jakim jest jakość powietrza, którym oddychamy. Zanieczyszczone powietrze obniża odporność. Osoby chorujące na choroby układu oddechowego lub alergicy, wychodząc na zewnątrz, narażają swoje życia w czasie nawet codziennych spacerów. Niektórzy przez smog są zmuszeni do ograniczania się w wykonywaniu codziennych obowiązków. Dlatego tak ważne jest dla nas to, aby polepszyć warunki atmosferyczne by oddychać świeżym i czystym powietrzem.

Postaw na kompleksową współpracę z producentem niskoemisyjnych kotłów BAT-GAZ
Skorzystaj z pomocy profesjonalnych doradców, którzy dopasują kocioł 5 klasy do Twoich potrzeb, byś mógł sfinansować wymianę źródła ciepła z programu Czyste Powietrze. Już dziś możesz zdecydować się na nowoczesną instalację z 5-letnią gwarancją i serwisem producenta.

Niskoemisyjne kotły BAT-GAZ 5 klasy to przede wszystkim:

podwyższony standard i nowoczesny wygląd, emisja poniżej 20 mg/m3
gwarancja bezawaryjności,
pewność, że BAT-GAZ DREW, BAT-GAZ DREW pellet oraz BAT-GAZ BIO spełniają warunki programu Czyste Powietrze i są zgodne z uchwałami antysmogowymi
możliwość skorzystania z prefinansowania w ramach programu Czyste Powietrze w czasie współpracy z nami.

Potrzebujesz dodatkowego wsparcia?

Jeśli szukasz pomocy w załatwieniu formalności, nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji.
Kotły BAT-GAZ to Twój sposób na ciepły dom przez wiele lat –
skontaktuj się z nami, a odpowiemy na Twoje pytania.
Aktualne informacje i zasady znajdziesz pod linkami:Pozostań w kontakcie

Zakład Kotlarsko-Ślusarski "BAT-GAZ" - Habit Piotr

ul. Bohaterów Porytowego Wzgórza 40C
23-300 Janów Lubelki

NIP: 9211636225 
REGON: 951073681Zadzwoń teraz

15 824 41 76

Zadzwoń do nas

bezpłatnie doradzimy optymalne rozwiązanie dla Twojego domu.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „ZGADZAM SIĘ” poinżej tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. cookie policy.